Dekalog Turysty Górskiego

1. Zanim wyruszysz w góry zastanów się, czy posiadasz dostateczne doświadczenie. Nie wybieraj się w góry samotnie, dobierz sobie towarzyszy wędrówki. Przed wyjściem poddaj ocenie stan zdrowia i siły, swoje i towarzyszy, a w szczególności dzieci.
2. Przygotuj wcześniej dokładny plan wycieczki. Poczytaj przewodniki, mapy, skorzystaj z informacji turystycznej, wskazówek miejscowej ludności, popytaj o warunki na trasie gospodarzy schronisk, ratowników górskich.
3. Wychodząc na wycieczkę pozostaw w domu, w schronisku czy u znajomych wiadomość o trasie wycieczki oraz planowanej godzinie powrotu. W ten prosty sposób zapewnisz sobie szybką pomoc w razie wypadku.
4. W górach szybko i często zmieniają się warunki atmosferyczne, zabierz z sobą niezbędną odzież chroniącą przed deszczem i zimnem oraz mocne, wysokie buty na profilowanej podeszwie.
5. Szybkość poruszania dostosuj do możliwości najmniej sprawnego uczestnika wycieczki. Pokonywanie dużych odległości prowadzi niechybnie do wyczerpania, a poza tym ogranicza możliwość poznawania i podziwiania uroków górskiego krajobrazu.
6. Uważaj na każdy krok - upadki zdarzają się także w łatwym terenie. Szczególnej zwłaszcza ostrożności wymagają trudniejsze partie gór: strome, mokre i zaśnieżone stoki, płaty starego śniegu. Nie zbaczaj ze znakowanego szlaku - jest on zwykle poprowadzony optymalnie zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i wysiłku na pokonanie trasy.
7. Nie strącaj kamieni, gdyż narażasz innych turystów na poważne niebezpieczeństwo. Miejsce zagrożone przez spadające kamienie przechodź szybko i uważnie.
8. Decyzja o zawróceniu z drogi to nie hańba, lecz głos rozsądku. Nie wstydź się decyzji zawrócenia, gdy załamie się pogoda, nadejdzie mgła lub trasa okaże się zbyt trudna.
9. Szanuj przyrodę, nie hałasuj, jest to niebezpieczne. Dbaj o czystość i porządek w górach. Zużyte opakowania po posiłku, napojach itp. nie pozostawiaj na trasie; wyrzucisz je później. Zabierając je z sobą dajesz dowód swej kultury.
10. Jeżeli mimo przestrzegania zasad bezpieczeństwa zdarzy się wypadek - przede wszystkim zachowaj spokój. Poszkodowanego ułóż w bezpiecznej pozycji, w widocznym miejscu i pod opieką, oraz wezwij pomoc TOPR lub GOPR.